Krajane.net je platforma, určená k získávání a výměně informací, týkajících se zahraničních Čechů.

Krajane.net is a platform where information concerning Czechs abroad can be found and exchanged.

[email protected]

1 << 1 - 30 >> 2257

Krajanská informační platforma krajane.net v novém designu

10.02.2014 08:00

Vítejte na archivovaných stránkách krajanské informační platformy Krajane.net. Obsah těchto webových stránek není již dále aktualizován, s výjimkou sekce Dotazy a seznamu krajanských spolků a médií.

Karel Raška: Pro schopné lidi není hranic

08.02.2014 08:00

Česká věda se hlavně v přírodních vědách a v medicíně stále potýká s odlivem mozků do Spojených států a dalších západních zemí. Mladé vědce i čerstvé absolventy vysokých škol a univerzit tam lákají nejen daleko lepší platové podmínky, ale i větší nezávislost vědecké práce a mnohem vyšší konkurenceschopnost odborných týmů. Co by měl český stát těmto často špičkovým vědcům nabídnout, aby byli ochotni vrátit se a pracovat v Česku? Na to jsme se zeptali česko-amerického lékaře a bývalého prezidenta Společnosti pro vědy a umění v USA prof. Karla Rašky:

Čs. ústav zahraniční loni podpořil krajanské školy, jazykové kurzy i vydávání časopisů

05.02.2014 15:10

Školský spolek Komenský ve Vídni, škola v chorvatském Daruvaru nebo České školy bez hranic v Bruselu a v Londýně – to jsou jen někteří z adresátů loňské finanční pomoci, kterou těmto krajanským organizacím poskytl Čs. ústav zahraniční. Podpořil ale i vydávání čtvrtletníku Čechoaustralan v Melbourne, nákup časopisů pro univerzitní knihovny ve Lvově, Kyjevě a Minsku nebo učebnic pro krajanské jazykové kurzy.

Novojičínský sbor Ondrášek se chystá za krajany v Americe

04.02.2014 15:30

Dětský pěvecký sbor Ondrášek z Nového Jičína uspořádá letos v červnu a v červenci koncertní turné pro české krajany v Spojených státech. Soubor s téměř padesátiletou tradicí uslyší návštěvníci koncertů v Miami, Orlandu, New Yorku nebo Washingtonu. Sbor uvede díla B. Smetany, Ant. Dvořáka, L. Janáčka nebo B. Martinů, ale i lidové písně z Čech a z Moravy.

Exil.cz: S dlažební kostkou z Trutnova k pramenům Amazonky

03.02.2014 14:00

Vůbec nejznámějším českým jezuitou, který působil v jihoamerických misiích, byl Samuel Fritz. Opět se tu ovšem potýkáme s tím, jaké byl ve skutečnosti národnosti. Německé nebo české? Nakolik si ho tedy můžeme dnes přivlastnit?

Jan Baroš vydával v Indii baťovské noviny

01.02.2014 08:00

Během loňských vánočních svátků jsme do našeho vysílání zařadili i pořad o českých baťovcích v indickém Batangaru. Přiblížili jsme v něm historii první zahraniční továrny, kterou nechal Tomáš Baťa začátkem 30. let minulého století postavit nedaleko Kalkaty. Jedním z těch, kdo se podíleli na jejím úspěchu, byl i Jan Baroš. Do Batanagaru však nepřijel vyrábět boty, ale vydávat tam baťovské noviny. A napsal i knížku Čechoslováci na březích Gangu. Na svého strýce vzpomínal ve studiu Radia Praha spisovatel a publicista Pavel Hajný:

Rozhlasáci se rozloučili s Milanem Schulzem

31.01.2014 15:00

Tento čtvrtek si v Českém rozhlase v Praze vzpomínali kolegové na Milana Schulze, jehož hlas znali po dlouhá léta posluchači českého vysílání Radia Svobodná Evropa. Novinář, spisovatel, dramatik a literární kritik zemřel v Mnichově 20. ledna 2014 ve věku 83 let.

Do Prahy znovu přijeli krajanští laičtí kazatelé

30.01.2014 20:00

V Praze v posledním lednovém týdnu opět proběhly kurzy, které pro laické kazatele z krajanských komunit jihovýchodní Evropy každoročně pořádá Českobratrská církve evangelická. Letošních kurzů se zúčastnili krajané z Ukrajiny nebo z Rumunska. Na jejich závěrečném setkání je tento čtvrtek pozdravil i vládní zmocněnec pro krajany z ministerstva zahraničí Karel Kühnl.

Výběr z krajanského tisku

29.01.2014 20:00

I v novém roce do české redakce Radia Praha pravidelně přicházejí noviny a časopisy, které vydávají čeští krajané v zahraničí. Budeme vám z nich přinášet pravidelný výběr. Tentokrát z chorvatské Jednoty, Vídeňských listů, novozélandských Střípků a Nového Polygonu, vydávaného pro zahraniční Čechy naopak v Praze:

Exil.cz: Sto třicet statečných…

27.01.2014 10:00

Jindřich Václav Richter nebyl samozřejmě jediným českým misionářem, který se vydal do daleké Jižní Ameriky. Podle historických pramenů až do roku 1767, kdy bylo Tovaryšstvo Ježíšovo ze španělských držav vypovězeno, zamířilo z české provincie do světa kolem sto třiceti jezuitů. Některé zdroje jich uvádějí až sto šedesát.

Lukáš Caha: “Češi, kteří na Zéland přijíždějí za dobrodružstvím a zkušenostmi nebývají zklamaní, na rozdíl od těch, kteří sem přijíždějí kvůli penězům”

25.01.2014 15:30

Mnoho mladých Čechů během studií nebo po jejich ukončení cestuje po světě. Někteří se ale rozhodují v zahraničí zůstat delší dobu, jiní dokonce trvale. Jedním z těch, kteří si pobyt v zahraničí prodloužili, je i devětadvacetiletý Lukáš Caha – již druhým rokem žije na Novém Zélandu. Ten se stal cílem jeho cest poté, co procestoval Jižní Ameriku. Co ho přimělo k cestování a proč si vybral právě Nový Zéland jako místo, kde na dlouhou dobu zakotví? I o tom se rozepsal v korespondenčním rozhovoru s Kristýnou Makovou.

Potomci českých přistěhovalců dosud žijí i na západní Sibiři

25.01.2014 08:00

Řekne-li se Češi na Sibiři, skoro automaticky se nám vybaví lidé, kteří se stali obětí stalinských represí a skončili v gulagu. Na západní Sibiři, nedaleko města Omsk, však dodnes existují vesnice, kam se Češi přistěhovali ještě "za cara", na začátku 20. století. A jejich potomci tam žijí dodnes. Vydal se za nimi badatel Sergej Skorvid z Ruské státní humanitní univerzity v Moskvě. O svých výzkumech měl nedávno přednášku na pražské Univerzitě Karlově

Londýnští krajané si opět připomněli výročí oběti Jana Palacha

24.01.2014 15:13

Letošní vzpomínkové shromáždění proběhlo jinak, než tomu bývalo zvykem. Lidé se sešli v prostorách Heythrop College, která je součástí University of London, nikoli u londýnského Velehradu, jak tomu bylo po desetiletí zvykem.

Intenzivní kurz českého jazyka v Košicích

23.01.2014 10:00

V listopadu minulého roku Český spolek na Slovensku pořádal v Košicích pro členy výborů rigonálních Českých spolků intenzivní kurz českého jazyka. Co je k tomu vedlo?

V Mnichově zemřel dlouholetý redaktor RFE Milan Schulz

21.01.2014 15:24

20. ledna ve věku 83 let zemřel v Mnichově novinář, spisovatel a redaktor Radia Svobodná Evropa Milan Schulz. V 60. letech se jako dramaturg a redaktor účastnil pražského jara, do Německa emigroval v roce 1969. Po listopadu 89 spolupracoval s Českou televizí a pražskou redakcí RFE.

Exil.cz: Ti druzí

20.01.2014 15:10

Z českých zemí však z náboženských důvodů neodcházeli jen perzekvovaní protestanti. Od 17. století mířili do dalekých zemí i zapálení katolíci. Šli obracet na pravou víru pohany v Číně, Japonsku, Indii, v zemích Jižní Ameriky nebo na tichomořských ostrovech. Jejich velkým vzorem byl jezuita a patron všech misionářů, sv. František Xaverský (1506-1552). A stejně jako on mnozí z nich zemřeli doslova na dohled své “země zaslíbené”…

Děti v Českých školách bez hranic se učí o čs. legionářích

18.01.2014 08:00

V letošním roce si celý svět připomíná 100. výročí vzniku jednoho z nejhorších válečných konfliktů v dějinách, tzv. Velké války. Teprve později dostala označení první světová válka. Na ruské frontě, ale i ve Francii, Itálii nebo v Srbsku v ní bojovali i českoslovenští legionáři. A právě jim je věnován nový projekt Českých škol bez hranic. Po celý rok se děti zahraničních Čechů budou v těchto školách učit o legionářích - výtvarnících. Kromě toho je ale čekají i návštěvy výstav, muzeí a galerií, kde mohou podle originálních děl tvořit i svá vlastní výtvarná díla. Děti z České školy v Paříži už mají s touto výukou první zkušenosti. A proč celý projekt odstartoval právě v Paříži, vysvětluje zakladatelka Českých škol bez hranic Lucie Slavíková - Boucher.

Exulant a malíř Jan Kotík

17.01.2014 15:30

Mezi mnoha českými výtvarníky, kteří po roce 1968 skončili v exilu, zaujímá zvláštní místo Jan Kotík. Člen Skupiny 42, přesvědčený komunista, propagátor moderních uměleckých směrů, doma kritizovaný, ve světě oceňovaný. V emigraci mu nezabránilo ani jeho levicové přesvědčení.

Veterán Singer oslavil v Praze sté narozeniny

16.01.2014 17:10

Rodák z ukrajinského Lvova Gustav Singer oslavil ve čtvrtek v Praze své sté narozeniny. Oslavu pro něj uspořádala Židovská obec spolu s Českým svazem bojovníků za svobodu. Ten mu udělil medaili prvního stupně. Singer se účastnil bojů druhé světové války jako příslušník čs. vojenské jednotky v SSSR a v 60. letech působil jako lékař v severním Vietnamu.

Startuje soutěž Český Honza pro děti zahraničních Čechů

16.01.2014 10:00

České školy bez hranic vyhlásily druhý ročník soutěže nazvané Český Honza. Mohou se jí účastnit talentované české děti, které trvale žijí v zahraničí. Tématem letošního ročníku jsou nejhezčí prázdniny v České republice. Děti mohou také napsat, namalovat nebo jinak zachytit, jak by si je představovaly.

Exil.cz: Šťastné 20. století

14.01.2014 15:00

Přiznávám, nadpis této kapitolky si půjčuji od Jarka Nohavici z jeho písničky Těšínská. Kdykoli ji slyším, běhá mi mráz po zádech. Hrůzou nad tím, jak šťastné toto snad nejhorší ze všech staletí bylo. Ti starší z nás ho mají ještě v paměti. A svědčí o tom i pár stránek nadepsaných jednoduše Moje babička vypravuje… a Maminka vypravuje o svém životě. Ty stránky mi přišly poštou z Nosislavi na jižní Moravě a svým způsobem uzavírají předchozí kapitoly o českých pobělohorských uprchlících.

Před pěti lety zemřel architekt Jan Kaplický

13.01.2014 10:00

14. ledna 2009 to je právě pět let, kdy v Praze ve věku 71 let náhle zemřel český exilový architekt Jan Kaplický. Do Velké Británie emigroval v roce 1968 a proslavil se tam například novinářskou tribunou na londýnském kriketovém stadionu Lord’s, za kterou v roce 1999 získal prestižní Stirlingovu cenu. V Česku se mu ale nepodařilo realizovat stavu nové budovy Národní knihovny v Praze, tzv. Chobotnice. V plánu je nyní výstavba Koncertního a kongresového centra Ant. Dvořáka v Českých Budějovicích, kterému se podle jeho tvaru říká

Čeští krajané z černobylské oblasti se po přesídlení do Česka dobře integrovali

11.01.2014 08:00

Čím si museli projít čeští krajané z oblastí zasažených Černobylem, když se na počátku 90. let minulého století vrátili do Česka? Jak probíhala jejich integrace? A jak snášely krajanské děti, když na ně jejich spolužáci v českých školách pokřikovali Rusáci? O tom všem se mluvilo na nedávném semináři, který v Praze uspořádalo občanské sdružení Sedm paprsků. Zúčastnila se ho i Milena Štráfeldová:

Zapomenutý krajan a grafik Jan C. Vondrouš (1884-1970)

09.01.2014 15:12

Koncem 19. století hledaly lepší život v Americe tisíce Čechů, mezi nimiž nechyběli ani umělci (Antonín Dvořák, Vojtěch Preissig). Do Nového světa se vydala i rodina Josefa Vondrouše z Chotusic u Čáslavi. Jeho syn Jan začínal jako grafik v New Yorku a po 1. světové rozvinul svůj výtvarný talent v Československu.

Češi v Košicích oslavovali

09.01.2014 10:00

Koncem roku 2013 to bylo právě dvacet let od chvíle, kdy se začal organizovat krajanský život české komunity v Košicích a na východním Slovensku. Češi se sdružili v organizaci, která se v dubnu 1994 stala součástí Českého spolku na Slovensku, jako jeho regionální organizace. Od roku 2005 je pak samostatným právním subjektem – Českým spolkem v Košicích.

Další ročník Ceny Jiřího Theinera za šíření české literatury v zahraničí

08.01.2014 15:02

Svět knihy Praha vyhlašuje další ročník Ceny Jiřího Theinera, která je určena osobnosti nebo instituci v zahraničí, která přispívá k šíření a propagaci české literatury mimo Českou republiku. Cena je pojmenována po dlouholetém šéfredaktorovi časopisu Index on Censorship Jiřím Theinerovi a je spojena s finanční prémií 1000 £. Uzávěrka nominací je 15. února 2014.

Plzeň vystaví díla svého slavného rodáka z Nového Zélandu

07.01.2014 16:40

Západočeská galerie v Plzni připravuje výstavu děl Gottfrieda Lindauera. Plzeňský rodák odešel roku 1874 na Nový Zéland a proslavil se tam portrétováním tehdejších maorských náčelníků. Kolekce obrazů, které Nový Zéland považuje za součást svého národního kulturního dědictví, dosud nebyla v Evropě vystavena. Soubor 45 děl z Galerie umění v Aucklandu bude do Plzně zapůjčen na jaře roku 2015.

Exil.cz: Marie podruhé

06.01.2014 10:00

“Kde se tu bereš, děvče?” - zeptala se Marie, když mne na té blátivě cestě ve Veselynivce konečně poznala. Kyblík s čerstvě nadojeným mlíkem postavila opatrně na zem a pak mne objala. “Tak tě u nás vítám. Máš určitě hlad.” A nízkou dřevěnou brankou jsme vešly na venkovský dvorek.

Exil.cz: Marie

23.12.2013 10:00

Viděla jsem ji už zdálky. Starou venkovskou ženskou v modré propínací zástěře a šátku na babku. Marie se vracela z pastvy. Právě podojila svou jedinou krávu a v ruce nesla otlučený plechový kyblík plný mléka. Mléko ještě pěnilo a šplíchalo ven do bláta. Málem mi vhrkly slzy do očí – za touhle ženskou jsem cestovala hodně přes dva tisíce kilometrů! Letadlem, autobusem i gazíkem. Z Prahy až sem, do Veselynivky na Ukrajině.

Hugo Haas se do Československa ze svého exilu vrátil jen jedinkrát

21.12.2013 10:00

Letos to je rovných padesát let, co se do vlasti ze svého exilu alespoň na jedinou krátkou návštěvu vrátil slavný filmový a divadelní herec Hugo Haas. Přijel sem v roce 1963, při příležitosti oslav 80. výročí otevření Národního divadla. Při setkání s diváky tehdy zavzpomínal na své začátky v exilu v letech druhé světové války i na své divadelní a filmové role ve Spojených státech. Záznam z toho setkání je uložen v archivu Českého rozhlasu:

1 << 1 - 30 >> 2257
Vyhledávání
Spolupracujeme


Češi v zahraničí
Krajané na webu
zobrazit více
Krajanská média na webu
Užitečné informace