
Vystěhovalci z ČSR působili ve všech 9 provinciích, nejvíce ve třech provinciích s uhelnými pánvemi (podle stavu v roce 1936): to znamená v provincii Haimaut (2563 osob), kde byla většina vystěhovalců slovenské národnosti, v provincii Liège (1325) a Limburg (2768), kde byli zase horníci převážně z českých zemí, a dvou provinciích s největšími městy Belgie, což bylo v provincii Antverpy (1610) a v provincii Brabant v Bruselu (1204 osob). V provincii Brabant, kde působila nevětší skupina starousedlíků v Bruselu, našlo zaměstnání několik set pomocných dělníků také v blízkých městech, zvláště v továrně na umělé hedvábí v Tubize a na stavbě kanálu. Bruselští starousedlíci, řemeslníci (hlavně čeští kožešníci) a obchodníci, založili první krajanský spolek Volnost v roce 1904, který měl sídlo v paláci na slavném Grande Place.
Vznik prvních spolků

Válkou a příchodem Němců do země byl krajanský život zastaven. Zajímavé postřehy o válečných strastech vylíčil Karel Valehrach. Jeho svědectví zaznamenané v Pamětní knize Besedy Volnost přetiskla ve svém textu Olga Schmalzriedová. Valehrach se pak po válce ujal znovuvzkříšení krajanského života a lze jej považovat za vůdčí osobnost bruselských krajanů v této době. Jeho zápis o situaci roku 1914 po vypovězení války Rakousko-Uherska Srbsku je ostatně velmi zajímavý. Podle něho snad nikdo z krajanů neuposlechl mobilizační výzvy a nenastoupil do rakouské armády. Jenže od 4. srpna 1914 se poměry pro Čechy v Belgii značně zhoršily. V té době Německo napadlo Belgii a během tří týdnů obsadilo celou zemi (21. srpna vstoupili Němci do Bruselu). Nabuzená nenávist vůči německým okupantům se obracela také na rakouské občany, tudíž i na Čechy, pobývající v této zemi s rakouskými pasy. Obchodníci s takovými dokumenty museli zavřít své krámy, byl jim a vůbec obyvatelstvu všeobecně ztížen svobodný pohyb po zemi, vázlo taktéž zásobování potravinami. Malá česká kolonie v Bruselu se rozpadla. Několik svobodných vyslyšelo výzvy Pařížské kolonie a vstoupili jako dobrovolníci do francouzské cizinecké legie. Část Čechů, kteří měli děti, se proto vrátila se svými rodinami do českých zemí z obavy zhoršujících se bezpečnostních podmínek. Zbytek, který zůstal, se postaral o skrovný majetek spolku, protože spolková místnost v hostinci krajana Boučka přestala fungovat s likvidací jeho podniku.

V meziválečném období má spolkový život krajanů v Bruselu a na dalších místech Belgie podobné rysy jako jinde po světě. Přestože ve výboru Volnosti pracovali dva čeští úředníci z vyslanectví a přestože spolek založil svou pobočku v Antverpách, nestal se tak výrazným centrem krajanského života v Belgii jako například Pařížská kolonie ve Francii. Vedle Volnosti fungovaly v Bruselu ještě Sokol, Podpůrný spolek a také zmíněná československá doplňovací škola.

Důlní společnosti měst Monsu a také La Louvière (město s letitou hornickou tradicí, těžba zde započala již 1390) na jihu Belgie a Liège na východě, které především zaměstnávaly nově příchozí horníky z ČSR, nasazovaly Čechy a vůbec cizince na nejtěžší práce. Krajané zde byli rozptýleni do mnoha lokalit. Ke špatným výdělkům, zastaralému nemocenskému a úrazovému pojištění, dále také k tíživému prostředí devastované krajiny zahalené v kouři a prachu, špatným bezpečnostním opatřením na šachtách přistupovaly nuzné ubytovací možnosti převážně v kantýnách a v továrních domcích. Provizorní ubytování pro krajany bylo nutností, protože na nájem v soukromých bytech jednoduše výdělek nestačil. V kantýnách, z nichž některé patřily šikovnějším a podnikavějších krajanům, spali i čtyři horníci na jedné posteli (tj. dva horníci, kteří pracovali v noci, střídali dva horníky, kteří odcházeli na denní směnu). Jiné ubytování bylo vzácností, jako např. ubytování na zámku u Maurage (dnes součást La Louvière) v největší dělnické ubikaci v jižní Belgii, kde žilo pohromadě asi 250 krajanů.
Novější uhelná pánev Campine v severozápadní Belgii (provincie Limburg), která je pokračováním německé Ruhrské pánve, vytvářela lepší pracovní a životní podmínky pro početné skupiny vystěhovalců z různých koutů Evropy (kupříkladu ve Winterslagu byli horníci dvaceti národností). Do trojice blízkých hornických osad Winterslag, Waterschei a Zwartberg přišli první čeští horníci v roce 1923 z Vestfálska a také část horníků, kteří nenašli uplatnění v severní Francii.

Mnozí krajané se zapojili do odbojové činnosti také za druhé světové války a někteří pak po válce reemigrovali zpět do ČSR. Podrobnější zprávy dosud o této době chybí. Na konci šedesátých let krajané v Belgii objevili v Adinkerke, malém městě u La Panne – De Panne, hřbitov s ostatky vojáků z první a druhé světové války. V seznamu zde pochovaných je čtyřicet československých vojáků, kteří položili své životy za svobodu Belgie. První pietní akt se konal 16. května 1970 a od té doby každoročně krajané spolu uctívají tyto oběti vzpomínkovou slavností, kterou od roku 1993 organizuje střídavě české a slovenské velvyslanectví v Bruselu.
Jak vidno, k poválečnému období je dokumentů pravděpodobně nejméně. Zmíněná brožura bývalé předsedkyně Schmalzriedové, vydaná ke stému výročí besedy Volnost v Bruselu, dokonce označuje období před rokem 1989 za „poklidná léta“, která se pak po roce 1990 přehloupla do „filantropie“ svých členů. Podobně jako mnoho dalších krajanských organizací a jednotlivců přispěli i krajané v Belgii na různé charitativní a výpomocné projekty v českých zemích, ať už to byly finanční podpory onkologickému oddělení dětské nemocnice v Motole nebo na likvidaci následků povodní na Moravě v roce 1997 a 2002 v Čechách.
Webové stránky spolku Beseda + Zpravodaj Besedy www.ceslobe.org

Mezi krajany v Belgii žije řada významných osobností českého původu. V cizím prostředí se Češi prosadili a jsou respektovanými odborníky. Nelze vyjmenovat všechny a následující zmínka o nich je jen víceméně náhodným připomenutím. Například vynikajících výsledků dosáhl emeritní univerzitní profesor Jan Klášterský, patřící mezi přední evropské onkology. Vyrůstal od svého narození roku 1940 v Kostelci nad Labem. Jeho tec

Ladislav Hlubuček, narozený 1945, vystudoval střední umělecko-průmyslovou školu, obor scénografie. Po vojně byl krátce na UMPRUM, kde studoval malbu, a v říjnu 1968 odešel do Vídně. Přes Lions klub se dostal do Belgie, kde studoval knižní ilustrace a figurální tvorbu, u které zůstal dodnes.
Daniel Sob, narozený 1945 ve Francii, odešel z Československa v roce 1968 a celá rodina se za ním přestěhovala v roce 1969. Protože byl z rodiny restauratérů a majitelů hotelů, zůstal věrný své profesi, měl vlastní restauraci. V roce 1990 se vrátil do Prahy, kde se oženil a narodil se mu další syn. Rozvedl se a po čtrnácti letech se vrátil zpátky do Belgie, aby pomohl svému synovi vést českou restauraci Le Golem v Bruselu.

Jan Valach se narodil v roce 1925 na Slovensku. Vyrůstal v česko-slovenské rodině, studoval medicínu a hudbu, která nakonec převážila a on absolvoval pražskou Akademii múzických umění ve dvou oborech: dirigování a varhany. Sblížil se s mnoha významnými hudebníky a vztah s Eugenem Suchoněm se pro něho stal osudovým. Jako dirigent jeho slavné Krútňavy se dostal v srpnu 1968 do Belgie, kde již zůstal a stal se nejen respektovaným varhaníkem a dirigentem ale také pedagogem především v Bruselu a Gentu.


Stanislav Brouček
Literatura: Především lze čerpat z práce Sedláček, J.: Čechoslováci v Nizozemí, Belgii a Anglii. Praha 1931 nebo Brouček, S.: Vystěhovalectví z meziválečné ČSR do západní Evropy. In: Český lid 72, 1985, 3, s. 173-178, dále Bielik, F. a kol.: Slováci vo svete, 2. Martin 1980 (kapitoly o vystěhovalectví do Belgie, které napsal C. Baláž), Morsa, J.: L´immigration en Belgique 1890 – 1954. Population et Famille, No 9 – 10. Bruxelles 1966, Schmalzriedová – Podzimková: O.: 100 let krajanského spolku „Beseda Volnost“ v Belgii 1904 – 2004, Brusel 2004.
Komentáře:
23.06.2008 13:34: Cesi ve svete - Belgie od p. Broucka, autor:
Clanek je vypracovan dobre, je jen skoda, ze zatimco se v nem mluvi o nekterych ne prilis znamych krajanech, vubec se nezminuje o dlouholete predsedkyni spolku pi Jindrisce Simackove, ktera vedla spolek celych 16 let! Ta je dodnes velmi oblibena a casto se zucastnuje krajanskych akci. Clanek o ni vysel ve Zpravodaji cis. 4/2007 a byl otisten i na krajane.net. Zminka o ni vsak mela byt uvedena hlavne ve clanku p. Broucka. Alena Gilbert