Ludvík JedlaLudvík JedlaLudvík Jedla odešel z Československa s manželkou a dvěma malými dětmi v roce 1980. Nový domov našel v Perthu na západě Austrálie. V této oblasti žijí asi 4000 Čechů, z toho necelá tisícovka v Perthu. Funguje zde spolek Czech and Slovak Association, který pořádá řadu akcí včetně společenských setkání a zábav s vlastní kapelou. Spolek vydává vlastní periodikum nazvané Klokan. Ve snaze obohatit krajanský život o novou dimenzi vznikl nápad zahájit vysílání v češtině.

„Začali jsme vysílat 4. dubna 2005 zcela bez zkušeností a bez finanční podpory,“ vypráví Ludvík Jedla, „nejvíc mi pomáhala moje žena Marcela a Karel Medlík.“ Český program je hodinu dlouhý, jmenuje se Czech and Friends, a vysílá se každé pondělí od 10 do 11 hodin místního času na rozhlasové stanici 6EBA na frekvenci 95.3 FM. Na stanici 6EBA vysílají i další národnostní menšiny, které v Perthu a okolí žijí. Rádio 6EBA je možné poslechnout si živě na internetové adrese www.6eba.com.au.

Zábava krajanů v PerthuZábava krajanů v Perthu„Do vysílání zařazujeme hlavně české písničky, zprávy o spolkových akcích, informace z České republiky, rozhovory s krajany, představujeme české historické osobnosti a mám tam i trochu humoru,“ dodává k obsahové stránce vysílání Ludvík Jedla, „za necelé tři roky se nám podařilo zajistit docela slušnou sledovanost.“

Ludvíku Jedlovi i celému jeho týmu přejeme do nového roku hodně úspěchů v práci a hlavně hodně posluchačů.

Miroslav Krupička