Matička Praha v TexasuMatička Praha v TexasuMalé městečko Praha v Texasu získalo před šedesáti lety nezáviděníhodné prvenství. Ve druhé světové válce přineslo v Americe pravděpodobně nejvíc obětí v přepočtu na jednoho obyvatele. Stejně jako v dalších českých, moravských, ale i německých obcích, také v texaské Praze musela do armády narukovat většina tamních mužů. V roce 1944 sem pak přišla hned devětkrát zpráva nejsmutnější.

Zdejší katolický kostelík Panny Marie, který na přelomu 19. a 20. století navštěvovaly stovky Čechů a Moravanů, měl na začátku čtyřicátých let velký smíšený pěvecký sbor. Jak vzpomíná farář John Bílý, válka složení texaské Prahy dramaticky pozměnila. "V té době celá chlapecká část musela narukovat, a tak nám zůstal jen sbor dívčí."
Jak přicházely smutné zprávy, budovali lidé na památku válečných obětí v okolí pražského kostela kamenné kapličky. V texaské Praze žije jediná pamětnice, dvaadevadesátiletá Anastázie Hájková, která v kapličkách zapaluje svíčky a nosí tam čerstvé květiny.

Farář John Bílý a Anastázie HájkováFarář John Bílý a Anastázie HájkováČeský honorární konzul v Texasu Ray Snokhous připomíná, že krajané, kteří se zde usadili, byli velmi oddaní své nové vlasti, chtěli jí pomáhat a chránit ji. Na rozdíl od dnes liduprázdné Prahy v texaském městě West, odkud je pan Snokhous, dodnes žije více než dva a půl tisíce českých krajanů a starší z nich si pamatují, že tři rodiny tu přišly ve válce hned o dva syny. "Vzpomínají na ně jako na hrdiny ~ stále si velmi váží jejich obětí," říká Ray Snokhous: "Při obsazení Československa za druhé světové války byli čeští farmáři v Texasu velmi rozzlobení, že Němci napadli jejich původní domovinu, a to v mnohých vzbudilo touhu vstoupit do armády a bránit svou zemi."

Honorární konzul Snokhous si dokonce pamatuje na bitky s německými usedlíky v Texasu, se kterými čeští a moravští přistěhovalci jinak měli a mají dobré sousedské vztahy. "Napětí bylo za války znát ve Westu zejména o sobotách. Češi nedali na Československo dopustit a potyčky s Němci tehdy nebyly ničím neobvyklým. Dnes mají v texaské Praze původem německého faráře."

Přistěhovalci z Čech a Moravy přicházeli do Ameriky od poloviny 19. století i proto, že doufali, že své syny uchrání od válek. Ve 20. století to pak bylli jejich synové a vnuci, kteří šli Evropě odhodlaně na pomoc.

Konvalina, M., Amerika bez iluzí, Radioservis, Praha 2006.