Krajane.net je platforma, určená k získávání a výměně informací, týkajících se zahraničních Čechů.

Krajane.net is a platform where information concerning Czechs abroad can be found and exchanged.

[email protected]

Archiv projektů

1 << 1 - 9 >> 9

150. výročí založení Sokola

16.02.2012 11:00

16. února 2012 uplynulo 150 let od doby, kdy byla v Malypetrově ústavu v Panské ulici založena Tělocvičná jednota pražská. Při této příležitosti čeká zájemce po celé České republice řada doprovodných akcí, které začátkem července vyvrcholí XV. všesokolským sletem. K výročí se připojí Česká národní banka vydáním stříbrné pamětní mince, 15. února 2012 se rovněž začala prodávat výroční poštovní známka.

Zemřel Václav Havel

19.12.2011 16:50

V neděli ráno zemřel první porevoluční český prezident Václav Havel. Úmrtí jedné z významných osobností politiky, veřejného života i umělce zasáhlo nejen českou společnost, ale i velkou část světa.

IV. Mezinárodní krajanský festival v Praze

08.09.2010 16:00

Praha se v letošním roce opět stává centrem Mezinárodního krajanského festivalu. Již počtvrté se do hlavního města sjedou stovky účastníků z českých krajanských komunit, které dodnes udržují české lidové tradice - písně, tance a zvyky.

Krajané a kultura

07.09.2010 19:00

Konference Krajané a kultura proběhla ve dnech 6. - 8. září v Praze v bývalé budově Federálního shromáždění, která dnes patří Národnímu muzeum. Konferenci uspořádal Mezinárodní koordinační výbor zahraničních Čechů s podporou Ministerstva zahraničí, spolupořadateli byli Český rozhlas a Národní muzeum. Setkání navázalo na Týdny zahraničních Čechů, které se v Praze konají od roku 1998. Hlavním tématem letošní konference bylo uchovávání české kultury v podmínkách zahraničních komunit. Se svými referáty, hudebními záznamy či videoukázkami v kongresovém sále vystoupila celá řada významných osobností, zástupců krajanských spolků i samotných krajanů z celého světa.

Ozvěny Mezinárodního krajanského festivalu 2009

03.11.2009 11:00

17. září byl v sídle Senátu zahájen už třetí ročník Mezinárodního krajanského festivalu. Tentokrát se do Prahy sjelo dvakrát tolik účastníků než loni. Krajanské soubory vystupovaly v Praze po čtyři dny, vše zakončil tradiční krojovaný průvod stovek zpěváků a tanečníků na Hradčanském náměstí.

Významná česká žena ve světě 2009

27.07.2009 10:19

Historička, básnířka, vědkyně v oboru krystalografie, charitativní pracovnice i bývalá tenistka - to jsou ženy, které v letošním roce v Senátu ČR obdržely ocenění Významná česká žena ve světě. Tato prestižní cena se udělovala již počtvrté a v minulých letech ji získaly například Ája Vrzáňová, Eliška Hašková - Coolidge, Meda Mládková, Eva Jiřičná nebo Ivana Trumpová.

Jiří Ostermann – beatnik a exulant z Violy

28.03.2008 13:11

V roce 2008 slaví pražská Viola 45. výročí svého vzniku. Dnes již není příliš známo, že u kolébky známé poetické vinárny stál propagátor beatnické poezie a jazzu Jiří Ostermann. Po dvou úspěšných letech letech Jiří Ostermann z Violy odchází a v roce 1968 emigruje do Kanady, kde krátce po listopadové revoluci umírá. Jaký byl život a osud Jiřího Ostermanna?

Významné české ženy ve světě 2007

24.09.2007 17:07

Letos budou již potřetí udělena ocenění „Významná česká žena ve světě“. Ceny uděluje Mezinárodní koordinační výbor zahraničních Čechů ve spolupráci se senátní komisí pro krajany a je určeno ženám českého původu, které dosáhly mimořádných výsledků v nejrůznějších oborech lidské činnosti.

Hledáte předky? Začněte u svých prarodičů.

23.07.2007 10:50

Hledáte své předky či známé, kteří odešli do ciziny? Zajímá Vás, odkud pochází Vaše rodina? V takovém případě se můžete ponořit do bádání v rodinných kronikách, matrikách a archivech a nebo můžete hledat na internetu. Pro radu si začínající genealog může přijít také do České genealogické a heraldické společnosti. O tom, kde při hledání předků nejlépe začít, a na jaká úskalí je třeba se připravit, jsme se zeptali předsedy České genealogické a heraldické společnosti Martina Slabocha.

1 << 1 - 9 >> 9
Vyhledávání
Spolupracujeme


Češi v zahraničí
Krajané na webu
zobrazit více
Krajanská média na webu
Užitečné informace