
Hudební část slavností (včetně svatováclavské bohoslužby) pomáhal zajišfovat jihomoravský dechový orchestr Lanžhotčanka pod vedením kapelníka Emila Hrubého. Tato v USA oblíbená dechovka celý program festivalu otevřela svou produkcí k tanci a poslechu již v sobotu večer, kdy se účastníci Moravského dne začali sjíždět ze všech koutů lllinois, z jiných států USA, z Kanady i z České republiky.
Součástí programu byl prodej českých knih, upomínkových předmětů, českých a moravských krojovaných panenek, vánočních ozdob. Též občerstvení bylo zaměřené na tradiční českou krmi, např. vepřo-knedlo-zelo, řízky, pivo (Staropramen) a bílé víno. Stěny sálu lemovaly panely s fotografiemi z historie Moravských dnů.
K Moravskému dni tradičně patří nedělní dopolední mše. Letos ji celebroval, již po pětadvacáté, brněnský biskup Petr Esterka, který pečuje o naše krajany v zahraničí. Biskup Esterka se ve své řeči přednášené střídavě anglicky a česky zabýval odkazem Svatého Václava pro dnešek a varoval před vlivem peněz, mamonu a honby za vítězstvím na dnešního člověka. V tomto smyslu apeloval na rodiče, aby své děti vychovávali v úctě ke slabším, chudším a méně úspěšným. Na přípravě a realizaci mše se podíleli rovněž čeští kněží Odilo Crkva a Dušan Hladík z České misie v Chicagu.
Moravský den patří mezi nejvýznamnější národopisné akce našich krajanů v USA. Tradičně se jej účastní velký počet zájemců o náš folklor a kulturu. Organizátorům patří obdiv a pochvala za kvalitní práci. Letošní počet zhruba sedmi set příznivců organizátory poněkud zklamal, očekávali více. Zřejmě teplé a slunečné počasí bylo příčinou toho, že se jejich naděje tentokrát nenaplnily.
I na této krajanské slavnosti hráli mezi účinkujícími a návštěvníky významnou roli příslušníci mladé generace i malé děti (ty sklidily ohromný aplaus se svým vystoupením "Komáři se ženili"). Organizátoři festivalu jsou přesvědčeni, že s hledáním svých mladších nástupců problémy mít nebudou.
IVO BROSKEVIČ, Chicago
Převzato z Českých listů