Festival Antropofest pořádá stejnojmenné občanské sdružení spojující mladé lidi, jejichž společným koníčkem je záliba v sociální antropologii. Dokumenty poodkrývají detaily ze života obyčejných lidí napříč rozličnými oblastmi naší planety a vybízejí diváka k zamyšlení nad často nelehkými sociálními situacemi.

Hlavními tématy letošního ročníku Antropofestu jsou: identita, konflikt, tradice, hranice, každodennost.

Kromě filmové projekce se návtěvníci mohou těšit i na odborné debaty, koncerty a další doprovodný program. Druhý ročník Antropofestu proběhne ve dnech 28. a 29.1.2011 v pražském divadle Dobeška.

Program na www.antropofest.cz

České kořeny ve Švédsku

Dokument je sondou do života osmi českých rodin či jednotlivců, žijících trvale ve Švédsku. Co jim tato země dala či vzala? Jak pohlížejí na svůj odchod z Československa a na svůj život na severu po čtyřiceti letech? Jak vidí ze svého zorného úhlu Švédsko a švédskou společnost oni i jejich děti zde narozené?

Film nahlíží nejen do prostředí českých rodin, ale přibližuje i atmosféru švédských měst a venkova, kterou dokresluje originální švédská i česká hudba.

Režie, kamera, střih: Tomáš Kubák

Produkce: Martina Fialková, Mezinárodní český klub,o.s.

Holuboje

Krajanská obec Holuboje, byla v tzv. Besarábii (území dnešního Moldavska) založena českými kolonisty už v roce  1864. V pestré národnostní směsici tohoto regionu si holubojští krajané uchovaly prvky jazyka a lidové kultury, v Čechách mnohdy již dávno zapomenuté. Unikátní je  hlavně soubor dechové hudby, který v obci nepřetržitě funguje (i s řadou českých písniček) už neuvěřitelných 146 let.

I přes tyto folklórní zajímavosti jsou však místní lidé svázáni se stejnými problémy jako všichni obyvatelé izolovaného a chudého Moldavska. Rozvrat hospodářství, rozpad zemědělských družstev a každodenní existenční problémy, které ohrožují i fungování samotné dechovky. Autor snímku nás seznamuje se čtyřmi postavami, obyvateli Holuboje, kteří nám postupně dávají nahlédnout do minulého i současného života krajanů v Moldávii.

Režie, produkce, kamera, střih: Martin Šmoldas