Z českého skautského tábora ve Valendas, který Dana Seidlová zakládala. Dlouhá léta zde jako vedoucí působí také Pavel Beco.Z českého skautského tábora ve Valendas, který Dana Seidlová zakládala. Dlouhá léta zde jako vedoucí působí také Pavel Beco. Mezi oslovenými osobnostmi jsou například vnučka Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského, paní Dana Seidlová, spoluzakladatelka legendárního skautského tábora pro české děti ve Švýcarsku, kamenosochař Josef Stehlík, který pracuje na záchraně památek v historické Basileji nebo paní Maria Cron - vede hudební vydavatelství s více než stoletou tradicí a je činná ve vedení Svazu českých spolků a v Sokolu Luzern. Celkem vznikne osm portrétů rodin nebo osobností. Dokument bude hotov začátkem ledna a bude uveden v předpremiéře na Švýcarských dnech v Brně. Premiéra pak proběhne krátce na to v pražské Městské knihovně. „Zaujala nás košatost aktivit českých krajanů a velmi hustá a dobře fungující struktura českých organizací, které ve Švýcarsku intenzivně vyvíjejí činnost,“ říká Martina Fialková z Mezinárodního českého klubu.

Josef Stehlík se svojí plastikou Čtyři civilizační centra, která stojí v basilejském kulturním centru.Josef Stehlík se svojí plastikou Čtyři civilizační centra, která stojí v basilejském kulturním centru. I v druhém, švýcarském díle chtějí tvůrci zachovat osvědčený model prvního dokumentu série ČESKÉ KOŘENY, který vznikl loni ve Švédsku. Bude tak představeno několik českých rodin či osobností v rámci prostředí, v němž ve Švýcarsku zakotvily a rozvíjejí svoji pracovitost, talenty, občanskou iniciativu – to vše ve prospěch své nové, ale nyní již opět i staré vlasti. Řada ze švýcarských Čechů je v čilém kontaktu s Českou republikou, jejíž dobré jméno v zahraničí šíří. Jejich osudy, prostředí, které ve Švýcarsku formovalo jejich nový život, v němž vychovali svoje děti, aktivity krajanských spolků, švýcarská společnost s její specifickou formou demokracie, švýcarská příroda, to vše bude zachyceno kamerou Tomáše Kubáka a zpracováno dalšími členy týmu Českých kořenů.

Tak jako v prvním díle, i v tomto švýcarském, bude důležitou složkou hudba. Linii osobních výpovědí těch, kteří kvůli totalitnímu režimu v Československu zvolili nejistou a tvrdou cestu emigrace, podtrhne tentokrát mj. hudba Bohuslava Martinů, který ve Švýcarsku pobýval a také zde po dvacetiletém nedobrovolném exilu zemřel.

Po skončení natáčení (6. září) bude materiál sestříhán a upraven do 60minutového dokumentu s možným rozdělením na samostatně využitelné části - portréty. V předpremiéře bude slavnostně promítnut na Švýcarských dnech pořádaných Obchodní komorou Švýcarsko – Česká republika HST v lednu 2011 v Brně. Následovat budou pražská premiéra v rámci cyklu besed Hovory bez hranic v Městské knihovně v Praze (pořádá Mezinárodní český klub) a projekce v Kyjově a ve Švýcarsku. Celý cyklus (tedy první díl České kořeny ve Švédsku + nový švýcarský díl + další zamýšlené díly) budou nabídnuty televizním stanicím. Stejně jako první, švédský díl, bude se i tento švýcarský promítat také na filmových festivalech, v zahraničí v Českých centrech a jinde...

Více na www.ceskekoreny.cz

Martina Fialková
Český dialog a Mezinárodní český klub