Miloš FormanMiloš Forman V New Yorku proběhla 2. února vernisáž třiceti plakátů ze sbírky filmové galanterie “Terryho ponožky”, které vytvořily k Formanovým filmům osobnosti jako Jiří Šlitr nebo Petr Sís. Ve Filmovém klubu Českého centra New York budou promítnuty filmy Amadeus, Lásky jedné plavovlásky, Lid versus Larry Flynt a portrét Miloše Formana od režiséra Martina Šulíka. Ředitelka centra Pavla Niklová dále prozradila: „Únorový program jsme připravili jako dárek panu Formanovi k narozeninám a moc se těšíme na jeho návštěvu“.

Na univerzitě ve španělské Granadě zahájí České centrum Madrid od 22. února měsíční přehlídku českých filmů, kterým bude dominovat Formanova tvorba. Valencijské MUVim (Muzeum dekorativních umění) v rámci výstavy československého uměleckého plakátu nabídne filmový cyklus slavného režiséra, na jehož uvedení se České centrum rovněž podílí.

České centrum Vídeň přispěje k výročí retrospektivou v rámci programové řady “FORMAN 80+”. „Filmy Miloše Formana patří v Rakousku k těm často vyhledávaným. Není divu, vždyť jeho osamocení rebelové bojující za své názory dokáží oslovit snad každého diváka“, dodal ředitel vídeňského Českého centra Martin Krafl. Promítání filmů doplní od března výstava plakátů v prostrách českého velvyslanectví a v dubnu přednáška doc. Stanislavy Pořádné z Katedry filmových studií FFUK.

Také v Budapešti se bude slavit. Tamní České centrum promítne vybrané filmy. Jeho ředitel Michal Černý připomněl: „Přehlídka spojená s bohatým doprovodným programem se uskuteční v jednom z těch budapešťských kin, do kterých v 70. a 80. letech ti starší z nás často vážili cestu, aby si mohli vychutnat oskarové filmy svého slavného krajana, které se v Československu nepromítaly.“. O doprovodný program se postará hasičská kapela města Pomáz, česko-dánská bluesová kapela Stormin´ a herci  divadelního souboru Táp Színház.

Formanovo dílo díky českým centrům mohou zhlédnout návštěvníci Mezinárodního sofijského filmového festivalu a bruselského festivalu Cinematek (červen), na projekce se mohou těšit diváci i v pěti městech Ukrajiny.

Miloš Turek